Alianz ubezpieczenie auta

UBEZPIECZENIE OC + AC W INTERNETO­WEJ CENIE!

wylicz
Link4 OC

Tanie OC a polisa Smart Casco na rok już od 49zł

wylicz
MTU ubezpieczenia komunikacyjne

Wprowadzenie danych skanując kod AZTEC dowodu rejestracyjnego

wylicz
youcandrive hestia ubezpieczenie OC

Atrakcyjne ceny dla młodych kierowców poniżej 30-go roku życia.

wylicz

Pułapki w ubezpieczeniach OC

Właśnie nabyliśmy nowy samochód i kolejnym krokiem, który musimy podjąć to wykupienie ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie oferty są dobrze skonstruowane i korzystne dla nas. Dlatego przed wyborem polisy należy się dobrze zastanowić, by podjąć słuszną decyzję.

Obecnie umowy ubezpieczeniowe są tak zawiłe, że często dokładnie nie rozumiemy, co się w nich znajduje. Na początku należy podkreślić, że nie ma doskonałej umowy czy agenta ubezpieczeniowego, który doradzi nam gdzie jest najtańsze OC.
Należy jednak wiedzieć jak się zachowywać i jakich obowiązków przestrzegać by w razie wypadku bądź kolizji ubezpieczyciel wypłacił należne odszkodowanie.

Ads code goes here
 • Pierwsza najważniejsza zasada: Uważnie czytamy umowę ubezpieczeniach
 • Zawsze pamiętamy o terminowych płatnościach, jeżeli ubezpieczenie rozłożono na raty
 • Należy negocjować ewentualną górną granicę kosztu holowania pojazdu
 • Przestrzegamy przepisów drogowych, zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia prędkości
 • Zapasowy komplet kluczyków oraz dokumenty nosimy zawsze przy sobie, nigdy nie zostawiamy w aucie
 • Nie musimy godzić się na zamienne części w przypadku remontu pojazdu
 • Zapinamy psy
 • Nie przejeżdżamy na czerwonym świetle
 • Nie jeździmy pod wpływem alkoholu
 • Nie podróżujemy bez dodatkowego ubezpieczenia do państw wschodnich

Gdzie kryją się pułapki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dla zwiększenia swoich zysków stosują bardzo różne pułapki. Często zaniżają odszkodowania, powołują się na kruczki prawne czy podważają wysokość rachunków. Za to płacą niestety ubezpieczeni kierowcy. Również duża cześć kierowców oszukuje zakłady ubezpieczeniowe i wyłudza ubezpieczenia.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Przede wszystkim każdy ubezpieczony powinien skrupulatnie przeczytać treść umowy ubezpieczeniowej przed jej podpisaniem. Większość kierowców niestety tego nie robi, co skutkuje w przyszłości wieloma przykrymi niespodziankami. Poza tym umowy są zawiłe, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Najczęściej dopiero jak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku drogowego bądź kolizji, to ubezpieczony dowiaduje się o warunkach, które nie zawsze są takie jakich by się spodziewał.

Musimy uświadomić sobie, że umowy ubezpieczeniowe mają charakter dwustronny. Zarówno my jak i ubezpieczyciel posiadamy prawa i obowiązki. Nie pozwólmy wszystkich obowiązków przerzucić na nas.

Nieopłacona lub spóźniona rata

Opłacając ubezpieczenie OC na raty pamiętajmy, że niepłacenie lub spóźnienie się z zapłatą kolejnej skutkuje wygaśnięciem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dopiero wtedy, kiedy pieniądze znajdą się na koncie ubezpieczyciela, staje się on odpowiedzialny. Kiedy spóźnimy się choćby o dzień i wtedy zdarzy się wypadek, zakład ubezpieczeniowy zasłoni się wygaśnięciem odpowiedzialności. Nie otrzymamy wtedy żadnego odszkodowania. Wykonując  przelew bankowy za składkę zwróćmy uwagę na datę wpłynięcia pieniędzy na konto ubezpieczyciela.

 Koszty holowania pojazdu

Jeżeli zdarzy się, że na skutek wypadku nasz samochód wymaga holowania, koszty te pokrywane są z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Tylko do jakiej kwoty koszty te są akceptowane przez zakład? Pamiętajmy, że musimy wybrać najtańszą ofertę dostępną na rynku lokalnym. Powinniśmy tę cenę jeszcze negocjować do możliwie jak najmniejszej kwoty. W sytuacji gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że cena jest zbyt wysoka, może wypłacić średnią sumę za tego typu usługę.

Sytuacja zmienia się, kiedy poszkodowany trafia do szpitala. Holowaniem pojazdu zajmuje się wtedy policja. Wtedy zakład ubezpieczeniowy nie powinien zakwestionować kwoty holowania.

Zbyt szybka jazda

W sytuacji kiedy jedziemy zbyt szybko i dojdzie do wypadku drogowego bądź kolizji, nawet  nie z naszej winy, ubezpieczyciel obniży wysokość odszkodowania. Należna kwota odszkodowania może być obniżona nawet o 30-40%.

Ważne kluczyki i dokumenty

Jeżeli nasz samochód zostanie skradziony, a my chcemy otrzymać odszkodowanie z polisy, nasz ubezpieczyciel zażąda od nas kompletu kluczyków i dokumentów. Co jeżeli okazałoby się, że w samochodzie zostawiliśmy kluczyki  i dowód rejestracyjny? W umowie jest wyraźnie zaznaczone, że naszym obowiązkiem jest niepozostawianie kluczyków i dokumentów w aucie. W atkiej sytuacji ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania i żadne nasze interwencje nic nie pomogą.

Oryginalne części czy zamienniki?

Bardzo częstą procedurą firm ubezpieczeniowych jest minimalizacja wydatków. Pokrywają koszty naprawy auta, ale pod warunkiem użycia części zamiennych (nieoryginalnych). Są one dużo tańsze. Producent zaświadcza, że części te są dobrej jakości. Pamiętajmy, że użycie zamienników dopuszczalne jest  jedynie kiedy wyrazimy na to zgodę.

Kiedy nie zapniemy pasów

W razie wypadku lub stłuczki, kiedy nie będziemy mieć zapiętych pasów, możemy mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania z OC czy NNW. Jeżeli ulegniemy wypadkowi i staniemy się trwałymi inwalidami, to nasza comiesięczna renta będzie zmniejszona o 40-50%.

Wjazd na czerwonym świetle

Nasz zakład ubezpieczeniowy może zmniejszyć nam kwotę odszkodowania w następujących przypadkach:

 • Kiedy wjedziemy na czerwonym świetle na skrzyżowanie
 • Nie zatrzymamy się przed znakiem stop
 • Nie zastosujemy się do nakazu (zakazu)
 • Będziemy wyprzedzać w miejscu niedozwolonym
 • Wymusimy pierwszeństwo
 • Będziemy prowadzić rozmowy przez telefon komórkowy bez zestawu słuchawkowego
 • Przekroczymy linię ciągłą

Jeżeli nasze auto rozbije się, ponieważ zapomnimy zaciągnąć ręcznego hamulca, TU może nie wypłacić nam odszkodowania. Taką sytuacje zakwalifikuje jako rażące niedbalstwo.

Promile we krwi

Jeżeli pijany kierowca spowoduje wypadek, ubezpieczyciel będzie wypłacał poszkodowanemu odszkodowanie i świadczenia. Następnie będzie dochodził zwrotu kosztów od sprawcy wypadku. Sprawca wypadku poniesie oczywiście jeszcze inne konsekwencje. Może trafić do więzienia i stracić prawo jazdy na 10 lat. Jeżeli nietrzeźwy kierowca spowoduje stały uszczerbek na zdrowiu ofiary wypadku będzie musiał mu płacić dożywotnią rentę.

Podróże na wschód Europy

Jeżeli nasz samochód zostanie skradziony w państwach Europy środkowej (Rosji, Mołdawii, Ukrainie, Białorusi) wiele TU nie wypłaci nam odszkodowania. Są to kraje podwyższonego ryzyka kradzieży. Nasza polisa AC nie obejmuje takich przypadków. Możliwe jest jedynie wykupienie dodatkowego, droższego  ubezpieczenia na tego typu kradzieże.

 Podwójne OC

Podwójne OC występuje, kiedy nie wypowiemy umowy ubezpieczeniowej z wcześniejszym towarzystwem i zawrzemy nową polisę z innym TU. Poprzedni ubezpieczyciel automatycznie odnowi polisę na kolejny okres. Będziemy zmuszeni do zapłaty dwóch polis  za ten sam okres.

Dlatego najpóźniej jeden dzień przed końcem wygaśnięcia ubezpieczenia OC musimy złożyć wypowiedzenie umowy polisy OC. Najlepiej zróbmy to osobiście lub listem poleconym, ale z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.