Alianz ubezpieczenie auta

UBEZPIECZENIE OC + AC W INTERNETO­WEJ CENIE!

wylicz
Link4 OC

Tanie OC a polisa Smart Casco na rok już od 49zł

wylicz
MTU ubezpieczenia komunikacyjne

Wprowadzenie danych skanując kod AZTEC dowodu rejestracyjnego

wylicz
youcandrive hestia ubezpieczenie OC

Atrakcyjne ceny dla młodych kierowców poniżej 30-go roku życia.

wylicz

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC. W przypadku spowodowania przez nas wypadku bądź kolizji, polisa OC chroni poszkodowanych, którzy odnieśli z naszej winy jakiekolwiek szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaca im odszkodowanie. Natomiast  naszym zadaniem jest terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych. Zastanówmy się od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?

W ubezpieczeniach komunikacyjnych na wysokość składki ma wpływ wiele czynników. Jednym z podstawowych jest tabela Bonus malus. Jest to system określający indywidualną historię każdego kierowcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe, które posiada taki system ma ustalone własne tabele zniżek i zwyżek. Powinniśmy się z nimi zapoznać.

Ads code goes here

System ten pozwala nagradzać kierowców za bezszkodową jazdę. Z każdym kolejnym rokiem przesuwamy się o klasę niżej i zyskujemy kolejne zniżki. Co roku naliczane jest przeważnie 10%. Ich maksymalna wartość może wynieść 60 procent. Następuje to po około 6-8 latach. W sytuacji kiedy spowodujemy wypadek lub stłuczkę, zniżka zmniejsza się o jeden stopień, a składka drożeje.

Na kwotę składki w dużym stopniu wpływa także region, w którym pojazd jest zarejestrowany. Pod uwagę  brane są statystyki wypadków czy infrastruktura dróg. Towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają te rejony strefami geograficznymi większego ryzyka.  Im większa strefa ryzyka tym droższa składka. Także jeśli mieszkamy w dużym mieście, w którym występuje więcej wypadków drogowych, automatycznie zapłacimy wyższą składkę OC.

W dużym stopniu również kradzieże wpływają na nasze ubezpieczenie. W regionach, gdzie stwierdzono ich najwięcej, stawki są podnoszone w górę.

Ważny jest też wiek właściciela pojazdu, staż  posiadania prawa jazdy oraz stan zdrowia. Powyżej pewnego wieku (40-55lat) możemy otrzymać zniżki nawet do 20%. Niektóre z zakładów przyznaje dodatkową zniżkę za posiadanie ubezpieczenia OC motocykla.

Marka i wiek samochodu również odgrywa znaczącą rolę. Za nowe auto zapłacimy znacznie mniej, nawet do 20 procent. Natomiast za markę do 10 procent mniej. Składki różnią się także dla samochodów osobowych ( zależne są od pojemności silnika) oraz ciężarowych ( pod uwagę brana jest ładowność ). Cena ubezpieczenia OC samochodu osobowego zależy od tego, w którym przedziale pojemności się znajduje. W zależności od  firm przedziały te mogą się od siebie różnić.

Ustalając wysokość składki brane jest pod uwagę przeznaczenie użytkowania auta. Nauka jazdy zazwyczaj płaci wyższe stawki.

Reasumując,  podstawowa składka ubezpieczeniowa OC zależna jest od wymienionych czynników. Przy obliczaniu kwoty składki kolejną kwestią są naliczane odpowiednio zniżki i zwyżki.

Zwyżki składek OC

Duża kolizyjność spowoduje znaczny wzrost składki, nawet do 250 procent. Anulowanie tej zwyżki jest jednak możliwe. Warto zapoznać się z warunkami jej unieważnienia w poszczególnych zakładach ubezpieczeniowych.

Kluczowy jest również wiek użytkownika pojazdu. Dla młodych kierowców, którzy nie ukończyli 25 roku życia, jak i dla tych którzy posiadają ważny dokument od niedawana, wysokość składki OC jest zawsze wyższa. Należą oni do tzw grupy podwyższonego ryzyka, ponieważ powodują o wiele więcej wypadków w ruchu drogowym niż  inni kierowcy. Młody kierowca może otrzymać zwyżki nawet do 50 %.

Pamiętajmy, że brak ważnego badania technicznego pojazdu skutkuje zwiększeniem kosztu polisy. Duża liczba miejsc, powyżej sześciu w aucie, powoduje wzrost kwoty ubezpieczenia.

Właściciele starszych aut muszą także zapłacić wyższą składkę, nawet o 20 procent, ze względu na brak systemów bezpieczeństwa (np ABS, ESP). Pojazdy, które wykorzystywane są do profesjonalnego przewozu osób (taxi) zapłacą nawet do 200 procent  więcej za polisę OC.

Przy podpisywaniu umowy

By podpisać umowę z wybranym towarzystwem musimy wypełnić specjalny formularz. Odpowiadamy w nim na wiele pytań. Bardzo często zdarza się, że nawet najprostsze, naszym zdaniem nic nie znaczące odpowiedzi mają ogromny wpływ na wysokość składki.

Opłata za ubezpieczenie OC zapłacona jednorazowo, jest niższa od tej rozłożonej na raty (10 procent). Możemy także liczyć na zniżkę zostając przy jednym ubezpieczycielu. Kiedy mamy więcej niż jedno auto, opłacalne jest ubezpieczenie w jednym TU.

Upewnijmy się czy składka OC nie ulegnie zmianie w czasie trwania naszej umowy. Dowiedzmy się również jakie stracimy zniżki za spowodowanie z naszej winy wypadku drogowego lub kolizji.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ustala wysokość składek OC.

Na rynku istnieje duży wybór towarzystw ubezpieczeniowych. Dla naszego dobra postarajmy zapoznać się ze wszystkimi ofertami, a ułatwi to nam skorzystanie z kalkulatorów i formularzy kontaktowych. Obliczana jest w ten sposób wysokość składki. Pamiętajmy, że możemy dużo zaoszczędzić kupując polisę OC przez internet.